Cumartesi, 24 Şubat 2018
.
27
istanbul
.
chevron_left chevron_right
Türkiye

‘S-400’ler Ankara’nın Dış Politikasının Revizyonu İle İlgili Özel Bir Durum’

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yenilenmesine yönelik büyük yatırım yapmaya hazır olan Erdoğan’ın AB ve ABD ile ilişkilerinin çok iyi bir dönemde olmadığına dikkat çeken Rus uzman, bazı planların ancak Moskova’nın katılımıyla hayata geçirilebileceğini vurguladı.

520 Toplam Gösterim
‘S-400’ler Ankara’nın Dış Politikasının Revizyonu İle İlgili Özel Bir Durum’

Körfez ülkelerine yaptığı geziden sonra Türkiye'ye gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, havalimanında basın mensuplarına konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı, S-400'lerin Rusya'dan satın alınması konusunda, "Niye endişe verici olsun? Her ülke kendi güvenliği için belli tedbirleri almak zorundadır" diye konuştu ve şöyle devam etti:

 "Farklı silahlar kullanıldığında endişe vermiyor, S-400 kullanılınca endişe veriyor. Biz kiminle ortak üretime girebilirsek bunu tercih ederiz. Türkiye artık güvenlik noktasındaki bütün simülasyonlarını buna göre yapıyor. Zaten görüşmeler büyük ölçüde tamamlandı."

Milli Savunma Bakanlığı görevinden Başbakan Yardımcılığına atanan Fikri Işık da, geçen hafta Ankara ile Moskova arasındaki S-400 hava savunma sistemi konusundaki görüşmelerin son aşamasına geldiğini açıklamıştı.

 Rus askeri uzman Boris Rojin, Moskova'nın S-400 satışına önce soğuk baktığını, ancak daha sonra siyasi durumun değiştiğini söyledi. Rojin, "Türkiye ile şu anda Türk Akımı, Beşar Esad'ın akıbeti, Suriye barış süreci gibi birçok konuda işbirliği yapılıyor. S-400'ler ise Ankara'nın dış politikasının revizyonu ile ilgili özel bir durum. Ankara çıkarlarını gözetliyor, Rus turistleri geri getirmek, Rusya'nın uyguladığı tüm yaptırımlarının kaldırılmasını istiyor" diye konuştu.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yenilenmesine yönelik büyük yatırım yapmaya hazır olan Erdoğan'ın AB ve ABD ile ilişkilerinin çok iyi bir dönemde olmadığına dikkat çeken Rojin, Ankara'nın bazı planlarının ancak Moskova'nın katılımıyla hayata geçirilebileceğini vurguladı.

Geçtiğimiz gün ABD Genelkurmay Başkanı Jozeph Dunford, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi satın aldığına dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını, bunun hayata geçmesi halinde ise ABD için endişe kaynağı olacağını belirtmişti.

 

Fakat bir önceki hafta ABD Savunma Bakanı James Mattis, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemleri alıp almayacağına bağımsız bir biçimde karar vereceğini söylemişti.

Rojin, "S-400 sistemlerinin ülkemizde şu anda kullanılan sistemlerin olduğunu anlamak önemli. Şimdi S-500 sistemlerinin devreye alınması ile ilgili çalışmalar yapılıyor. S-400'ler bir zaman sonra yaşlanır, ancak şimdilik Rusya'nın hava savunma ağının temelini oluşturuyor. Bu silahlar daha önce Çin'e ve Hindistan'a satılmıştı, bunu örnek aldığımızda yurt dışına satılan silahların ülke içinde kullanılan sürümlerden farklı olduğu görülür. Yani yurtdışına, güvenlik ve bazı askeri sırların gizli kalması amacıyla hafifletilmiş sürümler satılıyor" ifadelerini kullandı.

Daha önce Rus savunma sanayi şirketi Rostec'in Genel Müdürü Sergey Çemezov, Rusya ve Türkiye'nin, S-400 "Triumf" uzun menzilli füze sistemlerinin sevkiyatı ile ilgili Türkiye'ye kredi sağlanması konusunda görüşmelerin yapıldığını açıkladı. Çemezov, "Türkiye kredi almak istediğini belirtmişti, ancak bu konu henüz çözülmedi. Finans bakanlıkları arasında görüşmeler yapılıyor, kredinin sağlanmasına ilişkin imzalar atıldıktan ve kararlar alındıktan sonra bizde satış kontratlarını imzalayacağız" ifadelerini kullandı.

Echohaber.com

Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE