Cumartesi, 24 Şubat 2018
.
27
istanbul
.
chevron_left chevron_right
Türkiye

Reuters: Gazprom Türk Akımı'nın İnşasını Hızlandırdı

ABD'nin Rusya'ya yönelik yeni yaptırımlarının özellikle enerji sektörünü ve boru hatlarını etkileyeceği belirtilirken Rus enerji şirketi Gazprom'un, yaptırımlar nedeniyle Türk Akımı doğalgaz boru hattını hızlandırdığı ifade edildi.

381 Toplam Gösterim
Reuters: Gazprom Türk Akımı'nın İnşasını Hızlandırdı

Reuters'in haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump yaptırım kanununu gönülsüzce olarak imzaladı ve Beyaz Saray'daki yetkililer, Trump'ın Rus enerji altyapısına karşı harekete geçmeyeceğini düşünüyor.

Trump'ın bu tutumu, Gazprom'un iki önemli boru hattı projesinin devam etmesini sağlayacak ancak inşaat daha pahalıya mal olacak ve daha uzun süre alacak.

'BATILI PARTNERLERİN YAPTIRIMLARDAN ÇEKİNMESİNDEN ENDİŞE EDİLİYOR'

Batılı partnerlerin yaptırımlardan çekinmesinden endişe eden Moskova yönetimi, Avrupa'daki pazar payını artırma açısından önemli gördüğü Kuzey Akım 2 ve Türk Akımı boru hatlarının inşasını hızlandırdı. 

Türk Akımı'nın Karadeniz sularında kalan kısmını inşa eden İsviçreli Allseas Grubu, hattın Türkiye'deki çıkış noktası henüz belli olmamasına rağmen çalışmalarına hız verdi.

 

 

'YAPTIRIMLARDAN ETKİLENME İHTİMALİNE KARŞI İKİNCİ KOLU İNŞA EDİYORUZ'

 

Reuters'e konuşan bir Gazprom yetkilisi, "Yaptırımların etkilemesi ihtimaline karşı Türk Akımı'nın ikinci kolu da inşa ediyoruz" dedi.

Haberde, Ukrayna'yı bypass eden Türk Akımı ve Kuzey Akım 2'de gecikme yaşanması halinde Rusya'nın Kiev'e gaz sevkiyatı için ödeme yapmaya devam edeceğine dikkat çekildi. 

'İNŞAAT HIZLANMASI, RİSKLER BÜYÜMEDEN İLERLEME KAYDETME AMACI TAŞIYOR'

Columbia Üniversitesi Küresel Enerji Politikaları Merkezi'nden Richard Nephew'e göre, boru hatlarının inşasını hızlanması, şirketlerin riskler büyümeden hatları hızlı bir şekilde inşa etmek istemesiyle bağlantılı. 

Nephew, "Pek çok şirket '12 ayım, belki de 18 ayım var. Ondan sonra ne olacağı belli değil' diye düşünüyor" ifadelerini kullandı.  

​Botaş Genel Müdürü Burhan Özcan, Türk Akımı'nın Türkiye kısmının finansmanıyla ilgili olarak Rus enerji şirketi Gazprom ile anlaşma sağladıklarını açıklamış, Türk Akımı boru hattının Türkiye'ye çıkışının büyük ihtimalle Trakya'da Kıyıköy'e olacağını belirtmişti.

Echohaber.com

Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE