Cumartesi, 24 Şubat 2018
.
27
istanbul
.
chevron_left chevron_right
Ortadoğu & Asya

Suriye için Astana 7 görüşmesine doğru pencereden bakmak

Aydınlık Gazetesi yazarı Mehmet Yuva'dan çarpıcı bir analiz.

338 Toplam Gösterim
Suriye için Astana 7 görüşmesine doğru pencereden bakmak

Astana 7 sona erdi. Suriye Arap Cumhuriyeti’nde ateşkes ve çatışmasızlık bölgelerinden sorumlu garantör Rusya, İran ve Türkiye imzalı 8 maddelik bir bildiri yayınlandı. Buna binaen, Astana 6 (4 Mayıs 2017) görüşmeleri esnasında sağlanan anlaşmanın tatbikinde sağlanan ilerleme olumlu karşılandı. Sonuç bildirisinde taraftarların “sağlanan ilerlemeyi olumlu” kabul etmeleri noktasında durmamız gerekir. Suriye’de TSK’nın varlığını tartışmaya açan, Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın yayınladığı “TSK’nın varlığı kabul edilemez” beyanatları arkasındaki ince diplomasiyi anlama yetisinden mahrum “Suriye uzmanı” olarak pazarlanan kesimlerin bu madde ile ilgili sağır dilsiz kalmaları normal.

Sonuç bildirisinde, “terörizmle mücadeleye ve IŞİD, Nusra Cephesi ve el-Kaide ve IŞİD’e bağlı diğer şahıslar, gruplar, oluşumlar ve örgütleri yok etmeye ve gerilimi azaltma bölgelerinin içi ve dışında onlara karşı mücadelenin sürmesi için gereken tüm önlemlerin alınması” vurgusu var. IŞİD, Nusra Cephesi ve El-Kaide ve şürekâsı ateşkes sağlanan bölgelerin içinde veya dışında yok edilecek diyor. Suriye ordusu ve müttefikleri için IŞİD ve şürekâsı için tablo bulanık değil. Türkiye’de, yapılan ciddi hatalara ve halen tedavüle sokulan “IŞİD ile işbirliği” iddialarına rağmen, IŞİD’e karşı önlem ve mücadele konseptini içte ve dışta başarıyla yerine getiriyor. Lakin İdlib’te TSK ve onunla birlikte hareket eden Suriye silahlı muhalefetin en büyük imtihanı Tahrir El-Şam Heyeti (Nusra Cephesi) ile veya bu örgütün sığındığı yeni isimlerle olacak.

RUSYA'NIN ÖNERİSİ TEPKİ ÇEKER!

Bildiride yer alan, Rus tarafın garantörlere sunduğu “Ulusal Diyalog Kongresi’nin” kurulması önerisi var. Astana 7 masasına oturan taraftarlar bu yapının BM gözetiminde olmasını kabul etmişler. Bir sonraki Suriye konulu uluslararası toplantının 2017 yılının Aralık ayının 2. yarısında düzenlemeyi karara bağlamışlar. Ama ve lakin Aralık ayı için planlanan uluslararası toplantıdan önce Rusya, 18 Kasım’da Kafkasya’nın Batı kesimi eteklerinde Karadeniz kıyısında yer alan tatil beldesi Soçi’de “Suriye Halkları Kongresi” tanzim etmek istiyor. Rusya’nın “Suriye Halkları Kongresine” Şam merkezli 20, Kahire merkezli 1, Riyad merkezli 1, Cenevre merkezli 3, Paris merkezli 1, Madrid merkezli 1, İstanbul merkezli 2, Haseke-Kamışlı (Kürt) merkezli 3, Ayn el-Arap (Kobani) merkezli YPG 1, toplamda 33 siyasi parti ve örgütü davet etti. Rusya’nın Suriye halkı yerine Suriye halkları ifadesi Suriye devleti, İran ama özellikle Türkiye’yi sadece rahatsız etmez ayrıca çok endişelendirir.

SURİYE'Yİ PYD Mİ SAVUNACAK?

Kaldı ki, Astana 7 sonuç bildirisinde, “Suriye Arap Cumhuriyeti’nin egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğüne” güçlü bağlılıklarını tasdik ettikleri vurgusu var. Peki Suriye Arap Cumhuriyeti ismindeki “Arap” ismine temelli itiraz eden, Suriye için federalizm ve bağımsız kantonlar veya özerk siyasi erkler talep eden PKK-YPG Suriye’nin toprak bütünlüğünü nasıl muhafaza edecek? ABD’den sadece iki gün önce 121 tır güdümlü füzeler dâhil yeni silah ve hummer tipi zırhlı araçlar teslim aldığını, Suriye ordusunun IŞİD’e karşı her geçen gün önemli başarılar kazandığı petrol ve doğal gaz zengini Deyr El-Zor bölgesine daha çok nüfuz edebilmek için ABD’nin daha çok destek vermesini talep eden ABD’nin askeri YPG Suriye’nin “bağımsızlığı ve birliğini” nasıl koruyacak?

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın Türkiye’nin PKK-YPG terör örgütünü bu tür toplantılara davet edilmesinin kabul edilemez olduğunu Rus tarafına ilettiklerini ve “terör örgütüne Astana gibi uluslararası platformda yer verilmesini asla kabul etmeyiz” diyerek, Rusya ile yapılan istişareler sonucunda bu sorunun büyük oranda “çözüldüğünü” söyledi. Nasıl çözülmüş? PKK-YPG’nin davet listesinden çıkarıldığı yönünde bir Rus teyidi henüz almadık.

Tekrar kehanetimizi hatırlatalım; Suriye, Türkiye, Irak ve İran’ın egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğünü” koruyacak, Farisi, Türk, Arap, Kürt, Ermeni, Azeri, Çerkez ve bölge halkların kardeşliği, huzuru, istikrarı ve barışını temin edecek ve Rusya’da bölgemiz için federalizm talep edenlerin boşalmış kamyonlarına takoz olacak, Şam’ı rahatlatacak, Ankara’yı daha iradeli yapacak yegane formül Şam-Ankara stratejik iş ve güç birliğidir. Enerjinizi bunun gerçekleşmesi için harcayınız. Baki ve daim olmanızı sağlayacak formül budur.

 

Kaynak: Aydınlık Gazetesi - Mehmet Yuva

Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE