Cumartesi, 24 Şubat 2018
.
27
istanbul
.
chevron_left chevron_right
Ortadoğu & Asya

Özel: Son Günlerdeki Filistin-İsrail Geriliminde Kim Haklı?

Tarihsel anlaşmazlık konusunu irdelemeyeceğim. Zira tarih orada açın okuyun. Lâkin şu son olayların başlamasına sebep olan hadise Türk basınında (!) ya hiç yer bulmadığı yahut çarpıtılmaktan artık fanteziye doğru evirildiği için Türkiye’de bu olayda İsrail’in ne kadar haklı olduğunun anlaşılması bir türlü mümkün olamayacak gerçekliktir.

632 Toplam Gösterim
Özel: Son Günlerdeki Filistin-İsrail Geriliminde Kim Haklı?

Peki, aslında Kudüs’te günlerdir tırmanan gerginlikte bize anlatılan vs. gerçekler neler? Bunları başlıklar halinde aşağıda elimden geldiğince kısa özetleyeceğim.

Çarpıtılmış/eksik bilgi içeren haber 1: İsrail harem-i Şerif’te üç Filistinliyi öldürdü

Eksik! olaylar, üç işgüzar Filistinli gencin, mescit-i aksa ve Kubbet-üs Sahra'nın bulunduğu Harem-i Şerif denen alana, alanın sözde denetimini ele geçirme amaçlı Carl Gustav silahlar sokmasıyla başlıyor. Bakın silah diyorum, Müslümanların üçüncü kutsal mekanına hem de. Bununla da kalmayıp bu silahlarla harem-i Şerif’e Müslümanlardan başkasının alınmamasını sağlamakla görevli 2 sınır polisini arkadan vurma suretiyle öldürüyorlar.

Videosunu buyurun buradan izleyin;

 

 

Bunu müteakip tekrar harem-i şerif bölgesine kaçan bu 3 katil kısa bir kovalamacanın ardından vurulup öldürülüyor. Videoda izlediğiniz gibi çok masum (!) olan bu 3 katilin vurulması olayı Türk haber sitelerinde sanki durduk yere namaz kılarlarken vs. öldürüşmüşlercesine servis ediliyor. Bu düzeltilmesi gereken birinci nokta. Hatta hemen hemen hiç bahsedilmediği için kayıp nokta mı demeliyim?

Çarpıtılmış/eksik bilgi içeren haber 2: İsrail Mescid-i Aksa'yı ibadete kapattı.

Pardon da ortada işlenmiş 2 cinayet ve katillerin de vurulması sonucu toplam 5 ceset varken, içeride hala gizlenmiş, saldırı hazırlığında olanlar olup olmadığı anlaşılamayan ve içeride daha ne çeşit suç aletleri gizlendiği bilinemeyen bir durumda, inceleme ve güvenlik için geçici olarak kapatılmayacaktı da ne yapılacaktı? Sıradan bir yerde maganda kurşunu atılma hadisesinde bile hemen olay yerinin etrafı çevrilir, olay yeri inceleme ekibi gelir. totalde 5 kişi ölmüş!!! Ve çok kutsal kabul edilen bir yerde. Sen de istiyorsun ki ben elimi kolumu sallayıp geçeyim. Bu nasıl bir şımarıklık yahu?

Çarpıtılmış/eksik bilgi içeren haber 3: İsrail, Aksa'yı ibadete kapatmaya/sınırlamaya devam ediyor.
Gerçekleşen terör saldırısından sonra doğal olarak, kapı girişlerine metal detektörleri kondu. Bayağı bildiğiniz havaalanında, AVM’lerde orada burada her gün geçtiğimiz şey işte canım. Yani üzerin silah veya patlayıcı dolu değilse normalde böyle bir şeye değil itiraz etmek, güvenliğin sağlanıyor diye sevinirsin. El insaf diyerek söylemenizi rica ediyorum. bu kadar tansiyonu yüksek ve kutsallığı derin bir yere kontrollü geçiş şart değil mi? içeriye sokulacak, kesici, delici, patlayıcı aletlerin önünce geçecek metal detektörleri konması için geç bile kalınmamış mı?

Ama gelgelim istemezükçü Filistinliler bunu saçma sapan bir takıntı haline getirip ille de geçmeyeceklerini belirtmelerine ek olarak bir de Kudüs müftüsü bu detektörlerden geçip namaz kılanların namazlarının kabul olmayacağını ilan etti. (!!!) canım yalnız şimdi buna sizin girişinize izin vermiyorlar denmez, sizin canınız iyi bir dayak istiyor denir.

Hülasa, bu çarpıtılarak, manipüle edilerek, insanları yok yere gaza getiren üslupta verilen haberler, bu olayda İsrail %100 haklı olmasına rağmen kendinizi de paralasanız, Türkiye’de hamaset diliyle yankı bulacaktır.

Ha, son bir haber, Hamas'ın ve Abbas'ın gaza getirmeleriyle bugünü isyan günü ilan etmelerinin sonucu gaza gelen Filistinli Omar El-Abed isimli şahıs, İsrailli bir ailenin evine yemeğe oturdukları sırada girerek 60 yaşındaki baba, 40 yaş civarındaki iki kızından oluşan aileyi bıçaklayarak katletti. 

Takip edin bakalım, bu haberi Türk basınında görebilecek misiniz?

 

Ekşi Sözlük'ten happy go lucky adlı yazardan alıntıdır.

Echohaber.com

Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 2 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE