Cumartesi, 24 Şubat 2018
.
27
istanbul
.
chevron_left chevron_right
Kafkasya

2700 Azeri Kadın Esiri Ermenilerden Kurtarın!

Avrasya Vakfı Başkanı Fatma Aktaş, Azerbaycan-Ermenistan savaşı sırasında Ermeniler tarafından esir alınan 2700 Karabağlı Azeri Türkü kadının kurtarılması için harekete geçildi.

406 Toplam Gösterim
2700 Azeri Kadın Esiri Ermenilerden Kurtarın!

Hollanda Avrasya Vakfı 1992 yılında başlayan Azerbaycan-Ermenistan savaşı sırasında Ermeniler tarafından esir alınan 2700 Karabağlı Azeri Türkü kadının Kurtarılması için harekete geçildi. Vakfın Başkanı Fatma Aktaş konuyu gündeme esir kadınları kurtarmak için uluslararsı kamuoyuna çağrı yaptı.

Aktaş'ın mesajı söyle:

1988 Yılında Rus Orsusunun da desteği ile Ermeni ayrılıkçı kuvvetler, Ezeli Azerbaycan Toprağı olan Karabağı Ermenistanla birleştirmek ve Karabağdaki Türkleri ise bölgeden temizlemek için başlattıkları işgal 1994 yılında imzalanan ateşkesle savaşı sona erdirmiştir.

Günümüzde özellikle sınır bölgelerinde yaşanan çatışmalar yer yer devam etmektedir. Rusya destekli Ermeni silahlı kuvvetlerinin başlattığı bu haksız işgalde ; Azerbaycan Türklerinden, 20.000 kişi öldürülmüş 50.000 'e yakın kişi sakat kalmış, bir milyonun üzerinde insan doğduğu,yaşadığı topraklardan koparılarak göçmen durumuna düşmüştür.

Yine bu işgal süreci içinde 4.000 binden fazla kişi rehine ve esir olarak Ermeni silahlı güçlerinin elinde tam anlamıyla insanlık dışı işkencelere maruz kalmış, bu rehine ve esirlerden sadece 1370 kişinin iadesi sağlanmıştır. Özellikle Hocalı'da sivil halka uygulananlar yaşadığımız yüzyılın en sarsıcı soykırımı olarak dünyanın gözü önünde yaşanmıştır.

2700 Karabağlı Türk kadın, genç ve çocuk Ermenistanın soykırımcı silahlı kuvvetleri tarafından hala esir tutulmaktadır. Gerek bölgeye giden Uluslararası örgütlerin gözlem ve raporları,gerek süreci bölgeden takip eden basın-yayın organlarının tesbitleri ve gerekse iade edilen esir ve rehinelerin yaşadıklarına dair anlatımları çerçevesinde bugün Karabağda esir tutulan Azerbaycan Türklerinin içinde bulunduğu insanlık dışı şartları gözler önüne sermektedir.

Fatma Aktaş:

ermenistanda-2700-turk-kadi_150929_1041

"Özellikle savaşla ,çatışmayla ilgisi olmayan kadın ve çocuklarla ilgili bilgi ve belgeler savaş kurbanlarının korunmasına dair 1949 tarihli Cenevre sözleşmesinin Ermeniler tarafından tümüyle ihlal edildiğinin kanıtlarıdır.

18-31 Ekim 1998 tarihinde HENRY BÖLL VAKFI tarafından Karabağ savaşında esir ve kayıplarla ilgili uzmanlar tarafından uygulanan araştırma projesi ve raporları bu gerçekleri dünyaya bir kez daha duyurmuştur.

Organ mafyası eline düşen ve tıbbı denek olarak kullanılan çocuklar, köle anlayışı içinde seks pazarlarında satılan kadınlar ve en ilkel şartlar altında maden ocaklarında çalıştırılan erkekler günümüzün utancı ve gerçeğidir.

1992 yılında Uluslararası Haç Örgütü tarafından kayıt altına aldığı rehinelerin neredeyse tümü bugün Ermeniler tarafından inkar edilmektedir. Böylesi bir insanlık dışı suçun madurlarını,tüm bilgi ve belgelerle bir kez daha gündeme getirmek,dünya kamu oyunun dikkatini çekmek ve çözüm odaklı hedefleri paylaşmak amacı ile düzenlediğimiz konferansa;

Karabağda savaşmış Kadın Gazi ve Karabağ Gazileri Sosyal Birliğinin Başkanı Rada Abbas Hanım ve Karabağ Kaçkınlarının acilarini Basin yoluyla halka anlatan jornalist Roza Hüseynova hanım, Azerbaycandan davetli konuşmacılar olarak katılacaktır.

Konunun önemini belirtmek, çözüm için bitmeyen aciliyeti açısından bilgilenmek ve Azerbaycan ile dayanışma ruhunu yükseltmek amacıyla tüm duyarlı Türkleri ve Türk dostlarını; 3. Ekim 2015, Cumartesi günü, saat 18.30 -22.00 arası, Clubhuis de Hobbel, Hobbemastraat 184, 2526 JT Den Haağ adresindeki konferansımıza bekliyoruz."

Echohaber.com

Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE