Cumartesi, 24 Şubat 2018
.
27
istanbul
.
chevron_left chevron_right
Agora

Paris'in en güzel mahallesi Le Marais

Paris'te küçük bir Yahudi mahallesi Pletzl... Ali Jean Çorakçı siz Echohaber okurları için gezdi, gördü, yazdı. Keyifli okumalar diliyoruz!

566 Toplam Gösterim
Paris'in en güzel mahallesi Le Marais

İbrani dilinde “küçük yer” manasına gelen “Pletzl”, Fransa’nın başkenti Paris’in en iç içe, en kozmopolitan bölgelerinden birine halk tarafından iliştirilen takma ad olma özelliğini de taşıyor. Paris’in 3 ve 4. Arrondissement’larında (bölge) konumlanmış mahalle gerçekten muhteşem bir göz ziyafeti. Biraz tarihi üzerinde durmakta yarar var…

600 yıl önce Paris’den kovulan Yahudiler (o dönemde Marais bölgesi şehir surlarının dışında kaldığından Paris sayılmazmış) mecburen, şehre en yakın bölge olan Le Marais’ye yerleşmişler. Bu arada 3 ve 4. Bölgelerin 17. yy.’a kadar Fransız Asil sınıfının gözde mahalleleri olması nedeni ile Yahudiler minicik bir yerde (Pletzl adı buradan geliyor) yaşamaya mecbur edilmişler.

Fransız Aristokrasisi’nin 17. yy.’da Faubourg St. Germain’e taşınmasıyla bölge, Yahudi etkisiyle pek tabiidir ki bir ticari merkeze dönüşmüş. Özellikle 18. ve 19. yy.’da tamamen Aşkenaz Yahudileri’nin olan bölge, II. Dünya Savaşı’nda ağır kayıplar vermiş.

1. Dünya Savaşı’ndan sonra, hükümet bölgeyi restore etmeye başlamış, ilk işleri de zamanında Fransız asilzadelerinin konakları olan binaları müzeye çevirmek olmuş. Mesela Hotel Salé, günümüzde Picasso Müzesi, Hotel Carnavalet de Paris Tarih Müzesi olmuş. ( “Hotel” kelimesi, bugünkü anlamında turistik bina değil, önemli asillerin geniş malikânelerine verilen isimdir).

Bir de üstüne, tam Marais’nin karşısında Beaubourg Bölgesi’nde 1977’de kondurulan Centre Pompidou ile Bölge, sanatın ama özellikle modern sanatın merkezi olmuş.

Paris´te Yahudi Mahallesi - Le Marais

Sanatın baş tacı edildiği Bölge, 80’li yıllardan itibaren  LGBT kültürüne de ev sahipliği yapmaya başlamış.

Rue Des Rosiers ve bu sokağı kesen Rue Pavée, Rue Ferdinand Duval, Rue des Écouffes, Rue des Hospitalières-Saint-Gervais ve Rue Vieille du Temple’dan ibaret olan Pletzl, Kaşer (et ve sütün aynı anda tüketilmediği, domuz etinin olmadığı) restoranları, falafel büfeleri, pastaneleri, Yahudi kitapçıları, sokaklarda kafalarında Kippa, üzerlerinde mantoları, içinden sarkan Talletleri ile Ortodoks Yahudiler, minik sanat galerileri, Fransız cafeleri, gay barları ve sokak sanatçıları ile aklınıza gelebilecek her türlü uç noktanın inanılmaz bir ahenk ile kaynaştığı kesinlikle görülmesi gereken yerlerden bir tanesi…

Bu minicik mahallede üç tane de sinagog var…

Tabii sinagog olur da kütüphane olmaz mı? Hôtel d’Angoulême Lamoignon olan ve 1763’de Paris’in ilk halk kütüphanesine çevrilen binada ünlü yazar Alphonse Daudet de yaşamış.

Tahmin edeceğiniz gibi, inşaat yapmanın sıkı kurallara bağlı olduğu bu bir nevi kurtarılmış bölgede yer alan konsept butiklerin yanı sıra, dünyaca ünlü markaların da butikleri yer almakta. Yolculuklarımın vazgeçilmezi Uniqlo, Le Marais de haliyle bir sonraki durağımız oldu.

Eski bir fabrika binasını güzelce restore etmiş, bodrum katını müze haline getirmiş olan Uniqlo’nun bu şubesini alışveriş yapmasanız da mutlaka görmenizi tavsiye ederim.

Birkaç sanat galerisi ziyareti sonrası, şahane vitrini olan bir mağaza dikkatimi çekti.

Kapısında zili olan bu takı, kıyafet ve aksesuar mağazası meğer Fransa’da çok ünlü olan Gavilane’ın üretim merkeziymiş. Kapıyı açansa, tasarımcısı müzisyen Aden oldu. Avangart akımında üretimleri olan Gavilane’ da fiyatlar 150 Euro’dan başlamasına rağmen, orijinal tasarım ürün sevenlerin bu butiğe uğraması gerektiği söylenebilir.

Paris’in en kozmopolit mahallelerinden biri olan Le Marais’nin takma adının “minik” olduğuna bakmayın… Gezilecek, görülecek ve tadılacak çok fazla şeyi burada bulabilirsiniz.

Ali Jean Çorakçı - Paris 

 

Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE