Cumartesi, 24 Şubat 2018
.
27
istanbul
.
chevron_left chevron_right
Agora

En Büyük İki Tehdit Belirlendi: IŞİD ve İklim Değişikliği

ABD merkezli Pew Araştırma Merkezi, dünya üzerinde günümüzde “güvenlik tehdidi” olarak algılanan şeyleri belirleyebilmek için bir anket yaptı. Genel tehdit unsurlarının birer seçenek olarak kullanıldığı ankette, IŞİD ile iklim değişikliği en fazla bildirilen seçenekler oldu.

309 Toplam Gösterim
En Büyük İki Tehdit Belirlendi: IŞİD ve İklim Değişikliği

Merkezi Washington’da bulunan araştırma şirketi, gerçekleştirdiği anketle uluslararası kamuoyunun tehdit algısını ölçtü. 38 ülkede toplam 42 bin kişinin katılımıyla ugulamaya konan ankette Türkiye halkının yüzde 72'sinin ABD’yi en büyük tehdit olarak algıladığı ortaya çıktı.

Avrupa ülkeleri ile ABD ise, son dönemde yaşanan saldırılar sonrası IŞİD’i en büyük güvenlik tehdidi olarak görüyor. Toplam 18 ülke ankette IŞİD’i bir tehdit olarak gösterdi.

Türkiye’deki halkın güvenlik tehdidi algısının dünya genelindeki algıdan farklı yürüdüğü belirtilirken, ABD ve ülkenin ekonomik politikalarının kamuoyuna etkisinin oranı yüzde 72 olacak şekilde ölçüldü.

Diğer yandan raporda, dünya genelinde teknolojinin gelişimiyle birlikte siber saldırıların da birer tahdit olarak algılandığı kaydedildi.

Ekonomi açısından zor dönemler geçiren Venezuela ve Yunanistan’sa, en çok dünyadaki ekonomik durumdan endişeleniyor.

İkinci Büyük Tehdit: İklim değişikliği

Dünya’da değişen dengeler, orantısız doğal kaynak kullanımı ve hükûmetlerin hava politikaları da en çok iklimi etkiliyor.

Son 20–30 yıldır çevre örgütlerinin yaptığı uyarılar sonucu alınan önlemler küresel ısınmanın önüne geçemiyor. Bunun en gerçekçi örnekleri, içinde bulunduğumuz sene Türkiye’de İstanbul’da ve Almanya’da yaşanan ekstrem doğa olayları şüphesiz olabilir.

(Raporun tam hâline ulaşmak için tıklayınızhttp://www.pewglobal.org/2017/08/01/globally-people-point-to-isis-and-climate-change-as-leading-security-threats/)

Echohaber.com

Etiketler:
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE